PKN ORLEN Fluor rozbudowa olefin
Fot. PKN ORLEN

Ważna umowa dla Programu Rozwoju Petrochemii

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Firma Fluor poprowadzi projekt rozbudowy kompleksu olefin w Płocku. To kolejny ważny krok na drodze do realizacji Programu Rozwoju Petrochemii.

W ramach rozbudowy kompleksu olefin w Płocku podpisana została umowa na usługę doradztwa technicznego i zarządzania projektem w formule PMC+ (Project Management Contractor). Tym samym realizowany przez PKN ORLEN Program Rozwoju Petrochemii wchodzi w kolejny etap.

Zaangażowanie doświadczonej firmy projektowej pozwoli optymalnie przygotować się do realizacji inwestycji i wykonać ją zgodnie z planowanym budżetem oraz harmonogramem.

Wykonaliśmy kolejny ważny krok w realizacji kluczowego filaru Programu Rozwoju Petrochemii, jakim jest rozbudowa kompleksu olefin. Petrochemia ma bardzo duży potencjał i zamierzamy go optymalnie wykorzystać. Inwestycje prowadzone w ramach Programu wzmocnią naszą pozycję na europejskim rynku i zapewnią wymierne korzyści krajowej gospodarce, ponieważ Polska przekształci się z importera w eksportera produktów petrochemicznych – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Umowa na usługi doradztwa technicznego i zarządzania w formule PMC+ została podpisana z firmą Fluor, jedną z największych na świecie spółek inżynieryjno-projektowych. Gwarantuje ona sprawdzone, optymalne rozwiązania w realizacji złożonych projektów w branży paliwowo-energetycznej. Usługi polegają na prowadzeniu całego projektu we wszystkich jego obszarach – od zarządzania harmonogramem, kosztami, wykonawcami, ryzykiem, poprzez zapewnienie bezpieczeństwa pracy, wsparcia technicznego oraz nadzorowanie standardów technicznych w projektowaniu, aż po zarządzanie dostawami i realizacją prac inwestycyjnych. Wszystkie prace zostaną wykonane przez w pełni zintegrowany zespół, złożony z pracowników PKN ORLEN i doradcy PMC+.

Ze względu na skalę realizowanego przez nas przedsięwzięcia zdecydowaliśmy się wdrożyć usługę doradztwa w ramach PMC+. W przypadku bardzo dużych projektów, a takim jest rozbudowa kompleksu olefin, rozwiązanie to jest światowym standardem. Zawarta umowa pozwoli na zintegrowanie zarządzania całym projektem i da możliwość synergii oraz wymiany wiedzy pomiędzy PKN ORLEN a Fluor – podkreśla Zbigniew Leszczyński, Członek Zarządu PKN ORLEN ds. Rozwoju.

Współpraca w formule PMC+ będzie oznaczała pozyskanie przez PKN ORLEN know-how w zakresie zarządzania zintegrowanymi projektami inwestycyjnymi. Przyczyni się też do rozwoju i podniesienia kompetencji w firmie, z korzyścią dla kolejnych inwestycji. Będzie również przykładem efektywnego stosowania najlepszych praktyk biznesowych z branży, a tym samym umożliwi PKN ORLEN budowanie przewagi konkurencyjnej na rynku.

Zgodnie z prognozami, do 2030 roku wartość rynku petrochemikaliów i bazowych tworzyw sztucznych podwoi się. Popyt na produkty petrochemiczne będzie rósł napędzany coraz większą liczbą ludności, wzrostem gospodarczym oraz zmianą struktury zapotrzebowania na surowce używane w przemyśle. Z tego względu PKN ORLEN planuje optymalnie wykorzystać swój potencjał w segmencie petrochemicznym.

Inwestycje w ramach Programu Rozwoju Petrochemii zwiększą moce produkcyjne PKN ORLEN o około 30% i zagwarantują znaczącą poprawę bilansu handlowego Polski w obszarze petrochemikaliów. Program będzie zrealizowany do końca 2023 roku. W przyszłym roku zostanie otwarte Centrum Badawczo-Rozwojowe, które umożliwi wdrażanie własnych technologii. Na zaawansowanym etapie są też prace związane z rozbudową zdolności produkcyjnych fenolu i budową kompleksu pochodnych aromatów. Po zakończeniu projektów szacowana roczna EBITDA wzrośnie o 1,5 mld zł, co oznacza wymierne korzyści dla firmy i akcjonariuszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.