Fot. Grupa Azoty

ZAK z własnym Centrum Badawczo-Rozwojowym

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

W Grupie Azoty ZAK S.A. powstanie Centrum Badawczo-Rozwojowe, wspierające innowacje w segmencie OXO i przetwórstwie tworzyw sztucznych.

Kędzierzyńska spółka Grupy Azoty uzyskała zgody korporacyjne niezbędne do realizacji strategicznej inwestycji.

Centrum Badawczo-Rozwojowe (CBR II) to kolejny, naturalny krok w kierunku rozbudowy zakładowej infrastruktury badawczej, wzmocnienia potencjału kadry w zakresie kreowania innowacyjnych rozwiązań oraz zabezpieczenia własności intelektualnej. Projekt stanowi kontynuację uruchomionego w listopadzie 2018 r. Laboratorium Badań Aplikacyjnych i Rozwojowych (CBR I), które dało Grupie Azoty ZAK S.A. możliwość odtwarzania w skali laboratoryjnej procesów produkcyjnych i przeprowadzania kompleksowych badań otrzymywanych próbek.

Uruchomienie CBR II pozwoli na zwiększenie niezależności kędzierzyńskiej spółki w działalności B+R+I (badawczej, rozwojowej i innowacyjnej). – OXO to jeden z kluczowych segmentów biznesowych Grupy Azoty ZAK S.A., a jednocześnie nasza specjalizacja, zarówno w ramach Grupy Azoty, jak i krajowego rynku. Posiadając Centrum Badawczo-Rozwojowe większość specjalistycznych badań związanych z tym segmentem będziemy mogli prowadzić we własnym zakresie, co z ekonomicznego punktu widzenia jest bardzo uzasadnione. Jednocześnie w jeszcze większym stopniu wykorzystamy potencjał naszej kadry naukowej i stworzymy dodatkowe miejsca pracy – mówi Artur Kamiński, wiceprezes zarządu odpowiedzialny za inwestycje w Grupie Azoty ZAK S.A.

Inwestycja Centrum Badawczo-Rozwojowego stanowi element zaktualizowanej Strategii Grupy Azoty. Jej realizacja przyczyni się między innymi do poszerzenia oferty produktowej Spółki o kolejne estry specjalne, a także wydłużenia łańcucha produktowego i przetwórstwa aldehydów w produkty specjalne. – W odpowiedzi na potrzeby rynku rozwijamy produkcję o wyroby specjalistyczne, dostosowane do indywidualnych wymagań klientów. W 2019 r. w ofercie Grupy Azoty ZAK S.A. znalazły się estry specjalne: Adoflex® i Oxovilen®. Liczymy, że efektem działania nowego laboratorium będą kolejne marki produktowe, dzięki którym rozszerzymy dotychczasową współpracę z partnerami segmentu OXO – mówi prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A. Sławomir Lipkowski.

Na realizację inwestycji Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupa Azoty ZAK S.A. pozyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Pierwotny projekt zakładał budowę rozległej bryły z przeszklonym dachem, gdzie oprócz pomieszczeń laboratoryjnych miała zostać wydzielona przestrzeń konferencyjna. Po weryfikacji założeń inwestycji zoptymalizowano jej parametry w kierunku użytkowości i koncentracji na części laboratoryjnej. Finalna koncepcja zakłada budowę nowego obiektu oraz wyposażenie go w specjalistyczną aparaturę.

Kolejnym działaniem podjętym przez Grupę Azoty ZAK S.A. na rzecz utworzenia Centrum Badawczo-Rozwojowego będzie przeprowadzenie postępowania przetargowego i podpisanie umowy z wyłonionym wykonawcą. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2021 roku. Obok energetycznego projektu Nowej Koncepcji, której budżet opiewa na kwotę blisko 300 mln zł, CBR II jest kolejną inwestycją wspierającą innowacyjność kędzierzyńskiej spółki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.