Zakaz pakowania owoców i warzyw w plastik we Francji

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

We Francji z dniem 1 styczniem 2022 roku w życie wszedł zakaz pakowania owoców i warzyw w jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych.

Od Nowego Roku we Francji obowiązuje nowe prawo zakazujące pakowania większości owoców i warzyw w opakowania z tworzyw sztucznych. Wśród 30 produktów, które znalazły się na liście są m.in. cytryny, pomarańcze czy ogórki. Ustawodawca zwolnił z zakazu opakowania zbiorcze oraz opakowania na owoce przetworzone lub rozdrobnione (siekane).

Według szacunków ponad jedna trzecia owoców i warzyw we Francji jest sprzedawana w opakowaniach plastikowych. Urzędnicy są przekonani, że nowe przepisy zapobiegną używania każdego roku miliarda sztuk jednorazowych tworzyw sztucznych.

Prezydent Emmanuel Macron nazwał zakaz „prawdziwą rewolucją”. Jak zaznaczył, nowe prawo pokazuje zaangażowanie Francji w wycofywanie plastików jednorazowego użytku w perspektywie do 2040 roku. W ramach wieloletniego programu rządowego tworzywa sztuczne mają być powoli wycofywane z wielu branż

Zgodnie z tymi założeniami, realizując jednocześnie słynną „Dyrektywę SUP”, od 2021 roku zakazano stosowania plastikowych słomek, kubków i sztućców, a także styropianowych pudełek na wynos. W 2022 roku, aby ograniczyć zużycie plastikowych butelek, w przestrzeni publicznej mają pojawić się fontanny z wodą. Ponadto restauracje nie będą już mogły oferować darmowych plastikowych zabawek, a czasopisma mają być wysyłane do czytelników bez plastikowych opakowań.

Wokół nowych przepisów pojawiają się też wątpliwości. Philippe Binard z European Fresh Produce Association stwierdził, że „usunięcie plastikowych opakowań z większości owoców i warzyw w tak krótkim terminie nie pozwala na testowanie i wprowadzanie alternatyw w odpowiednim czasie oraz usuwanie zapasów już istniejących opakowań”.

Francja nie jest odosobniona we wprowadzaniu kolejnych regulacji ograniczających stosowanie jednorazowych tworzyw sztucznych. Władze kilku innych krajów europejskich ogłosiły w ostatnich miesiącach podobne zakazy, co ma być częścią realizacji zobowiązań podjętych na niedawnej konferencji COP26 w Glasgow. Przykładem może być Hiszpania, która ogłosiła, że od 2023 r. również wprowadzi zakaz sprzedaży owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach. Dłuższy termin wprowadzenia podobnego jak we Francji prawa ma umożliwić biznesowi znalezienie alternatywnych rozwiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.