Zmiany w platformie do raportowania ilości recyklatu

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Jak informuje stowarzyszenie EuPC oraz PZPTS, platforma MORE – narzędzie służącym do raportowania zawartości recyklatu w gotowych wyrobach – została w ostatnim czasie poddana niewielkim zmianom.

Zmiany mają dostosować platformę do wymogów Circular Plastic Alliance – stworzyszenia przedsiębiorców zebranych by wyznaczyć cel 10 mln ton recyklatu w gotowych wyrobach z tworzyw sztucznych do 2025r.

Dane zbierane przez Platformę służą zdefiniowaniu działań, jakie powinny być podjęte by branża tworzyw sztucznych przybliżyła się do wspomnianego wyżej celu.

W lutym 2022r. MORE zostało uznane jako oficjalne narzędzie CPA do zbierania danych. Już niebawem strona MORE będzie zawierać wszystkie informacje o audytach CPA, w tym listę zatwierdzonych audytorów na dedykowanej stronie stworzonej w tym celu.

Ponadto w marcu 2022 r. Platforma MORE rozpoczęła współpracę z PolyCert Europe, które skupia organizacje przeprowadzające audyty zawartości tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, aby dzielić się najlepszymi praktykami, harmonizować i ustalać wymagania dotyczące programów audytu. Audytorzy stosujący systemy zatwierdzone przez PolyCert są wyszkolonymi ekspertami w dziedzinie przetwarzania tworzyw sztucznych i wnoszą wartość dodaną do firm korzystających z ich usług.

Platforma MORE została uruchomiona przez EuPC we współpracy ze stowarzyszeniami członkowskimi w kwietniu 2019 r. Platforma jest obecnie dostępna dla firm zajmujących się przetwórstwem tworzyw sztucznych we wszystkich krajach UE i odnotowuje stały wzrost liczby członków i zgłaszanych wolumenów. Wykorzystanie polimerów pochodzących z recyklingu jest zbierane corocznie, a zbiorcze wyniki są publikowane w poszczególnych krajach i na poziomie europejskim.

Cieszymy się, że MORE zostało potwierdzone jako oficjalny podmiot zbierający dane dla CPA po prawie 3 latach działalności. Dzięki MORE nasza branża ma możliwość dalszego prezentowania swoich wysiłków na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym tworzyw sztucznych i większej przejrzystości wobec Komisji Europejskiej w kwestii ilości tworzyw pochodzących z recyklingu, które wykorzystują firmy z branży przetwórstwa. Wzywamy wszystkich przetwórców tworzyw sztucznych w Europie do dalszego zgłaszania wykorzystania tworzyw z recyklingu na Platformie MORE. Zachęcamy nowe firmy do przyłączania się. Pragniemy również podziękować wszystkim krajowym stowarzyszeniom działającym jako krajowi koordynatorzy MORE za ich dotychczasową doskonałą pracę we wdrażaniu platformy MORE – powiedział prezes EuPC Renato Zelcher.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.